Menu
Sepetin

150 TL ve Üzeri Alışverişinizde Kargo Ücretsiz!

Ağ - Iris Murdoch

Ağ - Iris Murdoch
Ağ - Iris Murdoch
  • Stok: Stokta Var
  • Stok Kodu: KBİAYRINTI009
  • SKU: KDBİAYRINTI009
  • ISBN: 9789755390499
Görüntüleme: 132
42,00TL

Yayınevi : Ayrıntı Yayınları 

Yazar : Iris Murdoch 

Çevirmen : Nihal Yeğinobalı 

ISBN : 9789755390499

Sayfa : 304

Basım Tarihi : 2020 3.Baskı


Iris Murdoch'ın ilk romanı olmasına karşın en başarılı yapıtlarından biri olarak değerlendirilen , hayatını ucuz romanlar çevirerek kazanan bir yazarın, geçmişiyle ve kendisiyle hesaplaşması üzerinde odaklanıyor; Murdoch, bu yazar özelinde insanın, rastlantıları ve öteki insanları dikkate almadan, hayatını kendi tasarılarına göre ne ölçüde yaşayabileceğini sorguluyor. Yazarımız geçmişinde çok önemli bir yer tutmuş olan dostları ve daha önemlisi aşklarıyla tekrar yüz yüze geldiğinde peş peşe, çok eğlenceli bir sürü bocalama anı yaşar; her şeyi yanlış anlamış, kimseyi doğru dürüst tanımayı becerememiştir. En sonunda kendini, kendi hayal ve düşüncelerinden oluşan bir ağın içine kapattığını anlar. Bu yakıcı bir aydınlanma anıdır, ama yıkıcı olmaz.


Diğer insanları kendi tasarımlarına indirgenemez tekillikleri içinde gördüğü, her şeyi bilme ve denetleme tutkusundan vazgeçip sadece sevmeyi, Öteki'ne açılmayı denediği anda Sanat'a da ilk kez gerçekten açılabileceğini kavrar. Meslekten felsefeci olmasına karşın edebiyatın, ahlak meselelerinin ve insan ilişkilerinin olağanüstü karmaşıklığını daha iyi ilettiğini düşünen Murdoch, sanat/hayat, zorunluluk/rastlantısallık, genellik/tikellik, hakikate ulaşmak için benliğin ötesine geçme gibi temaları müthiş sürükleyici bir olay örgüsü içinde ve son derece incelikli bir mizah duygusunu besleyerek işliyor.

"Çok meraklanacak, çok eğlenecek, çok düşüneceksiniz. Bu arada 'ı Türkçeye kazandıran Nihal Yeğinobalı'yı da övmeden geçmemek gerekiyor. Yeğinobalı'nın çevirisini başarısı, ‘Ağ'ı okurken sanki dilimizde yazılmış bir romanı okuyormuşuz gibi zevk almamızdan açıkça belli oluyor. Uzun sözün kısası, Iris Murdoch'la daha önce tanışmamış olan okura 'ı tarafımdan şiddetle tavsiye edilir."        Ayfer Tunç / Milliyet Sanat


Yorum Yap


Etiketler: Ağ - Iris Murdoch