Menu
Sepetin

150 TL ve Üzeri Alışverişinizde Kargo Ücretsiz!

Birlikte - Yalnızlaşan Dünyamızda İnsan İlişkilerinin İyileştirici Gücü - Vivek H. Murthy

Birlikte - Yalnızlaşan Dünyamızda İnsan İlişkilerinin İyileştirici Gücü - Vivek H. Murthy
Yeni
Birlikte - Yalnızlaşan Dünyamızda İnsan İlişkilerinin İyileştirici Gücü - Vivek H. Murthy
  • Stok: Stokta Var
  • Stok Kodu: KBİKRONİK004
  • SKU: KBİKRONİK004
  • ISBN: 9786257631440
Görüntüleme: 49
62,00TL

Yayınevi : Kronik Kitap 

Yazar : Vivek H. Murthy

Çevirmen : Bilgin Selen Haktanır

ISBN : 9786257631440

Sayfa : 384

Basım Tarihi : Eylül 2021 1.Baskı 


“Dr. Murthy 2014-2017 arasında ABD Sağlık Bakanı olarak görev yapmış, bu süre içinde Amerika’daki sağlık sorunlarının temelinde yalnızlık olduğunu görmüştür. Toplum modernleştikçe yalnızlığın bireyin hayatına nasıl yavaş yavaş sinsice girdiğini ve hem bedensel hem de ruhsal hastalıkların nasıl oluştuğunu anlatmaktadır. Kitap insan hayatında ilişkinin önemi üzerinde duruyor ve yaşamın ilişki yönü gözden kaçırılırsa nasıl bir sonuç beklendiğini gözler önüne seriyor. İngilizcesini okudum ve Kronik Kitap’tan Türkçeye çevirmelerini rica ettim. Özellikle gençlerin, anne babaların, öğretmenlerin ve sağlık yöneticilerinin okumasını isterim.” —Doğan CÜCELOĞLU, Var mısın?

İnsanların kalabalıklar içinde yalnızlaştıkları, sosyal medyadaki cılız bağların hızla çoğalıp yaygınlaştığı çağımızda, bizler için hayati önem taşıyan kişisel ilişkilerin eksikliğini derinden hissediyoruz. Yalnızlığımızın merkezinde doğuştan gelen ilişki kurma arzumuz var. Başkalarıyla kalıcı bağlar kurma, birbirimize yardım etme ve deneyimleri paylaşma ihtiyacı duyuyoruz. Özetle, biz Birlikte daha iyiyiz.
Yalnızlığı bir halk sağlığı sorunu olarak ele aldığı çığır açan kitabında Dr. Vivek Murthy genç-yaşlı, kadın-erkek pek çok kişiyle bir araya geldikten sonra yalnızlığın yaşam süresini kısaltmaya olan etkisinin, günde on beş sigara içmenin yarattığı riske eşit; obezite, aşırı alkol tüketimi ve egzer­siz yapmamakla ilişkilendirilen riskten ise daha yüksek olduğunu öne sürüyor. Hayatın içinden güçlü hikâyeler ve özgün önerilerle, modern toplumun bu illetini yenmek için neler yapabileceğimizi aktarıyor.

İlişkilerin yıpranmasına ve yalnızlığın böylesine artmasına ne sebep oldu? İnsanlara vakit ayırıyor muyuz? Hizmet etmenin bizi bir araya getiren gücünü anlayıp iyi yüreklilikle başkalarını arıyor muyuz? Yalnızlığın utancıyla nasıl baş edebiliriz ve hepimizin aynı şekilde savunmasız olduğunu nasıl kabullenebiliriz? Nasıl daha güçlü, daha dayanıklı ve şefkatli bağlar kurabiliriz? Hayatlarımızı korkunun değil, sevginin yönlendirmesini nasıl sağlayabiliriz?

Birlikte; günümüzün en çetin sorunlarından biriyle yüzleşebilmek ve anlamlı bağlar kurmak için ihtiyaç duyulan bir fener…

Yorum Yap