Menu
Sepetin

150 TL ve Üzeri Alışverişinizde Kargo Ücretsiz!

Aktüel Arkeoloji 77.Sayı - Covid-19 İlk Değil

Aktüel Arkeoloji 77.Sayı - Covid-19 İlk Değil
Aktüel Arkeoloji 77.Sayı - Covid-19 İlk Değil
  • Stok: Stokta Var
  • Stok Kodu: KBİAKTARKEOLOJİ005
  • SKU: KDBİARKEOLOJİ005
  • ISBN: 9771307575003
Görüntüleme: 193
32,00TL

Yayınevi : Aktüel Arkeoloji Dergisi

ISBN : 9771307575003

Sayı/Ay : 77 - Kasım Aralık 2020COVID-19 İLK DEĞİL

 

Geçmişin yetersiz hatırlanması bugün için ölümcül olabilir!

 

Covid-19 salgınıyla birlikte birçoğumuzun kelime haznesine giren pandemi kelimesindeki "pan” öneki önemli bir anlam içerir. Yunanca’da "tüm, bütün” anlamına gelen "pan”, "demos” "halk” kelimesi ile birleşmiş ve "pandemi” kelimesi türetilmiştir. Pandemiler "tüm” dünyada çok geniş alanlara yayılan salgın hastalıklara verilen genel bir isimdir. 

 

I. Şuppiluliuma’nın Mısır’dan getirdiği savaş tutsaklarının yaydığı büyük veba, Şuppiluliuma, büyük oğlu II. Arnuvanda ve küçük oğlu II. Murşili de dahil olmak üzere birçok kişinin ölümüne neden olmuştu. Hitit nüfusu azaldı, geçim kaynakları yetersizleşti ve halk büyük bir kayıpla karşı karşıya kaldı. Bu vebanın sık iskandan kaynaklandığı da tabi ki biliniyordu ve hastalıktan kurtulmak için insan, çevre ve gıda temizliği en önemli önlemler olarak yerini almıştı. 

 

Tarihte, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’ni etkisi altına alan tek bulaşıcı hastalık 1346-1353 yılları arasında yaşanan Kara Ölüm değildi ancak en ölümcül olanı buydu. 14. yüzyılın ortalarında meydana gelen Kara Ölüm salgını, Orta Asya'dan Orta Doğu, Avrupa ve Kuzey Afrika'ya kadar Afro-avrasya dünyasını etkisi altına almıştı. Kara Ölüm büyük bir felaketti. Yaş, statü, cinsiyet tanımıyordu. Ancak daha sonra ortaya çıkan ve ikinci salgın olarak bilinen 1361 salgını, gençleri hedef almıştı. Bu nedenle bir diğer adı da "Çocuk Salgını” idi. Veba 17. yüzyıl sonu 18. yüzyıl başlarında Kuzey ve Batı Avrupa'da, 18. yüzyıl sonunda Rusya´da ve 19. yüzyıl ve 20. yüzyıl başlarında Orta Doğu'da etkisini yavaş yavaş yitirene dek birkaç yüzyıl boyunca tekrarlamıştı. Türkiye'de son veba patlaması 1947 yılında ortaya çıktı. Aslında veba Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşamın bir parçası olmuştu. Vebanın gölgesinde doğmuş ve gelişimini sürdürmüştü. Salgından korunmak içinse üç önemli temizlik hedefleri vardı: hava, su ve ahlak.

 

Bazı İslam alimleri Kur'ân’da Mekke’yi kuşatan Habeş ordusunda vebanın baş gösterdiğine dair bilgiler olduğunu savunur. Araştırmacılara göre İslam tarihindeki ilk veba salgını 541-750 yılları arasında devam etmiştir. Veba hakkında bilgi veren ve bundan Müslümanların nasıl korunması gerektiğini anlatan hadisler yüzyıllardır araştırılmaktadır.

 

Dünya Geçici Olarak Kapandı!

Yorum Yap