Menu
Sepetin

150 TL ve Üzeri Alışverişinizde Kargo Ücretsiz!

Aktüel Arkeoloji 75.Sayı - Doğal Afetler

Aktüel Arkeoloji 75.Sayı - Doğal Afetler
Aktüel Arkeoloji 75.Sayı - Doğal Afetler
  • Stok: Stokta Var
  • Stok Kodu: KBİAKTARKEOLOJİ003
  • SKU: KDBİARKEOLOJİ003
  • ISBN: 9771307575003
Görüntüleme: 267
32,00TL

Yayınevi : Aktüel Arkeoloji Dergisi

ISBN : 9771307575003

Sayı/ Ay : 75 - Temmuz Ağustos 2020
İÇİNDEKİLER


ÖMÜR HARMANŞAH - TEVFİK EMRE ŞERİFOĞLU
Covid-19 Salgını ve Arkeolojik Saha

GÜL PULHAN
Afetler, Saldırılar ve Kültürel Miras
Kadim imparatorlukların Dicle nehri boyunca sıralanan başkentleri Assur, Hatra, Nimrud, Ninova, Korsabad buldozerlerle dümdüz edildi, kalıntılar balyozlarla parçalandı. Musul Müzesinde sergilenen arkeolojik eserler kırıldı, döküldü ve bütün bu yıkımlar dünyaya film olarak izletildi.

EYYÜP AY
Tabii Afetler Arkeolojisi
Kültür ve uygarlıklar binlerce yıllık biçim alma süreçlerinde bir yandan doğanın etkisi altında, bir yandan da farklı coğrafi ve iklim koşulları altında ortaya çıkmış, izole olmuş kültürler, ticaret, göç ya da deportasyon ve hatta inanç misyonerliği gibi etkenlerle diğer kültür havzalarıyla ilişkiler kurmuş, benzer değer ve aletler üreterek daha global bir kimliğe bürünmüşlerdir.

AHMET ÜNAL
Amansız Doğal Felaketler Diyarı Anadolu
Felaketleri, insan dahil canlıların neden oldukları afetler ve doğa güçlerinin kendiliğinden yarattıkları olmak üzere başlıca ikiye ayırabiliriz. İnsan eliyle yaratılan ve "kanlı felaket” diyebileceğimiz vakalar arasında hiç kuşku yok en öldürücü olan sonu gelmeyen savaş musibeti bayrağı çeker.

SABRİ KARADOĞAN
Antik Çağların Öngörülemeyen Trajedileri
Bin yıllardır insanoğlu yeryüzünü kendi ihtiyaçları ve emelleri doğrultusunda tüketip kullanmakta biçimlendirmeye hatta değiştirmeye çalışmaktadır. Ancak zaman zaman unutulan şey doğanın kendine has bir işleyişinin, yasalarının, her ortamın kendine özgü koşullarının olduğudur.

T. MIKAIL PATRICK DUGGAN
Antik Dönem Antalya’sında Sismik Afetler ve Doğa
Toros dağ sıralarının kırılmış kireçtaşı kayaları, deniz yatağında birikmiş ölü deniz canlılarının orijinal tabakalarıydı. Bunlar kireçtaşı tabakalarıyla sıkıştırılmışlardı.

GERMANA VATTA – LUCIANO FRAZZONI
MS 79 Pompeii Volkanik Patlamanın Tarihi
5 Şubat 62’de, Pompeii ve diğer Vezüv şehirleri, yaşayan halk arasında felaketzedeler ve yapılarda ciddi tahribatlar oluşturan şiddetli bir depremle sarsıldı. Bu nedenle, MS 62-79 yılları arasında Pompeii, deprem nedeniyle hasar gören birçok kamu yapısının ve evin onarılma veya yeniden inşa edilme çalışmalarının yürütüldüğü büyük bir şantiye alanıydı.

GINA L. BARNES
Japonya’da Depremler
Japonya’nın depremlere olan açıklığı dört tektonik levhanın birleşme noktasında yer alan konumundan kaynaklanmaktadır: iki okyanus levhası olan Pasifik ve Filipin levhaları, Japon Adaları’nın üzerinde yer aldığı Kuzey Amerika ve Avrasya kıtasal levhaları altına dalma-batma yapmaktadır.

DENİZ MAZLUM
22 Mayıs 1766 İstanbul’da Bir Zelzele-i Şedide
Mayıs 1766 Perşembe (12 Zilhicce 1179),  Kurban Bayramı’nın üçüncü günü olarak başlamış özel bir gündü. Ne var ki, gün doğumundan yaklaşık yarım saat sonra yaşanan çok şiddetli bir deprem, bu günü İstanbul’un felaketler tarihinde ön sıralardan birine taşıyacaktı.

LEILA PAPOLI YAZDI
Deprem sonrası Bam

Aralık 2003 sabahının erken saatlerinde, 6.6 şiddetinde yaşanan bir deprem 40 bine yakın insanın ölümüne ve İran’ın güneydoğusunda yer alan Bam şehrinin tahribine sebep oldu. Sadece 12 saniye kadar kısa bir süre içerisinde gerçekleşen bu felaket, ardında günlük kullanılan eşyaları arkeolojik birer kültürel materyale dönüştüren mimari yapı tabakaları ve ölü bedenler bıraktı.

Yorum Yap