Menu
Sepetin

150 TL ve Üzeri Alışverişinizde Kargo Ücretsiz!

Afet İnan

Afet İnan, 30 Ekim 1908 yılında Selanik'te dünyaya gelmiştir. Öğretmen, tarihçi ve sosyoloji profesörü olarak tanınan yazar Atatürk'ün manevi kızıdır. 

Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerinden birisidir. Türk Tarih Kurumunun asbaşkanlığını yapmıştır. Türk Tarih Tezini ortaya koyan tarihçiler arasında yer almaktadır.  Ailesi Balkan Savaşlarının ardından Anadolu’ya taşınmıştır. Babasının görevi nedeniyle sürekli yer değiştirdiğinden dolayı eğitim hayatını çeşitli illerde tamamlamıştır. Bursa'da okuduğu Kız Öğretmen okulundan 1925 yılında mezun olmuştur. İzmir’de Redd-i İlhak İlkokulunda göreve başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk tarafından Fransızca dil eğitimi alması için İsviçre'nin Lozan semtine gönderilmiştir. 

1927 de döndükten sonra bir süre İstanbul Fransız Kız lisesine devam edip öğrenim görmüş ve orta öğrenim tarih öğretmeni olmak için sınava girmiş, kazanmıştır. Atatürk’ün isteği üzerine 1930 yılında Türk Ocağında Türk kadınlarının seçim haklarına ilişkin bir konferans vermiş ve bu konferans yazarın ilk konferansı olmuştur. Doktora için sınavlara girmiş ve bu sınavları geçerek tez savunmasını yapmış Sosyoloji doktoru unvanını almıştır. 1942 yılında doçent ve sonrasında profesör ünvanını almıştır. 1940 yılında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Rıfat İnan ile evlenen yazar 7 Haziran 1985 yılında hayatını kaybetmiştir. 

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Stok Kodu: KBİİSKULTUR0132
Yayınevi : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Yazar : Afet İnan ISBN : 9789944881401Sayfa : 536Basım Tarihi : 2007Afet İnan, Atatürk’ün hayatının son 13 yılında her zaman yakınında bulunmuş ve yakın tarihimizin dönüm noktalarının hem aktörü hem de tanığı olmuştu:Önyargılar ve yetersiz bil..
42,00TL
Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)